Anasayfa » Ek İş Haberleri » Ek İş Şairlik

Ek İş Şairlik

yazmakŞiirler duygularımızı kağıda, kelimeleri süsleyerek döktüğümüz yazılardır. Kelimeler öyle bir süslenir ki bazen, siz bile şaşırıp kalırsınız onları nasıl aktardığınıza. Öyle derin anlamlar yüklersiniz ki… Dize dize, mısra mısra sıralarsınız. Belki kafiye ve redif kullanmadan yazarsınız şiirlerinizi. Kullanmanız da gerekmez zaten. Öyle serbest ölçü ile yazılmış şiirler vardır ki… Kafiye ve redif aratmaz. Belki karalayabilir herkes birkaç dize. Hem neden olmasın ki? Ama şiir yazmak herkesin aklına gelir mi ki? Belki yaşanmışlıklar olmalı sizi derinden etkileyen. Yaralarınız belki.. Ama mutluluk da kaleme alınmaz mı? Ya da yaşanmışlıklar mı kaleme alınır sadece? Hayaller de işlenmez mi? Bakış açınızı yansıtabileceğiniz yazılardır şiirler. Özeldir, size özeldir. Öyle olmalıdır en azından.

Özgün olunmalıdır şiir yazarken. Ama bazen beğendiğimiz birkaç kelime grubunu alıntı yaparak değerlendirebilmekteyiz şiirlerimizde. Bu da tabii daha acemi olduğumuzu gösterebilir. Sonuçta şâirler yıllarını veriyor ya da bir şekilde kendilerini adıyorlar bu işe ve çeşitli şiirler çıkıyor kalemlerinden. Kimsenin aklına gelmeyen tabirler.. Her şâirin kendine göre bir tarzı oluyor. Hatta bazı şâirler zıtlıkları kullanmayı seviyor. Bazıları renkleri belki.. Kimi somut ağırlıklı kimi de soyut ağırlıklı yazabiliyor. Farklı düşünceler çıkıyor ortaya. Ya da aynı konu ile ilgili bir sürü farklı şiir olabiliyor. Mesela herkes kış mevsimini farklı anlatıyor. Tabii şâirane tabirleri ile de yoğuruyorlar şiirleri. Kış denince akıllarına herkesin farklı şeyler geliveriyor. Güzel bir şiir yazmak için biraz farklı düşünmeye çalışın. Tek düze değil yani. Bir kelimeden bir sürü anlam ve anlam içerisinde yine anlam barındıran ilginç cümleler kurmak… Elbette kolay olmayacaktır. Fakat bu işte kendinizi geliştirmek istiyorsanız farklı düşünceler ve farklı kelime oyunlarına alıştırmalısınız kendinizi. Şiirinizdeki bir cümleyi okuyan birisi biraz düşündükten sonra ne dediğinizi ve vermek istediğiniz mesajı algılayabiliyorsa yani insanları düşünmeye sevk edebiliyor iseniz neden olmasın ki? Şiiri her zaman çok güzel yazamayabilirsiniz. Ama bazen de hiç uygun olmayan bir zamanda öyle sözcükler dökülüverir ki kaleminizden… İşte o an bir fırsatını bulup yazın kaleminize dökülenleri.. Boşa gitmesin düşünceler..

4 yorum

  1. mrb benim adım demet çıkmış bir kitabım var bu işle ilgileniyorum mail adresimden ulaşabilirsiniz fdsa-38@hotmail.com

  2. konuyla ilileniyorum cvp bekliyorum tesekkurler. 🙂

  3. eri dönüşünüzü bekliyorum internet sitemi istediğiniz alanda degiştirebilirim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Spam Yorum Denetimi :