Çeyiz Parası (Evlenme İkramiyesi)

Çeyiz parası olarak bilinen evlenme yardımı ödemesi devlet tarafından SGK’dan alınan, evlilik sebebiyle kesilecek olan, ölüm ve yetim aylığı alan kız çocuklarına verilen yardımdır.

Çeyiz Parası Nedir?

Vatandaşlar arasında çeyiz parası olarak nitelendirilen evlenme yardımı, SGK’dan alınmakta olan aylık, evlilik sebebiyle kesilecek olan yetim kız çocuklarına 1 kereliğine mahsus olmak üzere devlet tarafından verilen aylığın, 2 senelik tutarı şeklinde temin edilen ödeneğe deniyor. Evlenme yardımı peşin olarak ödenmektedir bu yardımı almak isteyenler öncelikle beyanda bulunmaları gerekiyor. Yetim aylığı almakta olan kız çocuklarının evlenmeleri halinde bu aylıkları derhal kesintiye uğruyor.

Çeyiz Yardımını Kimler Alabiliyor?

Anne ya da babanın ölümü sonucunda onlardan ölüm veya yetim aylığı alıyor olan kız çocukları evlenme parasından yararlanabiliyor. Aynı durumda olan erkek çocuklarının böyle bir parayı yani çeyiz yardımını alma hakları yoktur. Evlenme yardımını almak isteyen kız çocukları için yetim aylığı alıyor olma şartı vardır. Sadece kızlara verilen evlenme parası, işten ayrılan veya yetim aylığı alanlara verilebiliyor.

Çeyiz yardımı almak isteyenler eğer bu kapsamda hak sahibi iseler başvuruların SGK Merkez Müdürlükleri’ne ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri’ne yapılması gerekiyor. Yani ödeneği almanın 2 şartı var; birincisi anne veya babadan dolayı ölüm yetim aylığı alıyor olmak. İkincisi de bu aylığı alıyorken evlenmiş olmaktır. Merak edilen bir konuda dul kişilerin evlenme parasından yararlanma durumudur. Bu durumda ikinci evliliğini yapacak olan kişilerin bu ödenekten faydalanması söz konusu olmamaktadır. Evlenme ödeneğinden yararlanmak için belirtilmiş herhangi bir yaş sınırı yoktur. Evlenme yardımı alabilmekteki temel şart ilk defa evlenmiş olmaktır.

Çeyiz Yardımı Nasıl Alınır?

Çeyiz yardımı almak isteyen kişilerin mutlaka başvuru yapmaları gerekiyor. Evlendiği tarihten itibaren beş yıl içinde bu yardıma başvurmayanlar, bu haklarını kesin olarak kaybediyorlar. Başvuruda bulunan kişilerden çeyiz yardımı başvuru dilekçesi (Evlenme Yardımı Talep Dilekçesi) isteniyor fakat yapılan evlilik henüz nüfus kütüğüne kayıt edilmemişse, başvuruda evlilik cüzdanı da isteniyor. Evlilik nüfus kütüğüne kaydedilmişse evlilik cüzdanına gerek görülmüyor, başvuru için talep dilekçesi yeterli oluyor. Evlenme ödeneği SGK tarafından Ziraat bankasına yatırılıyor.

By Bayanlara İş

Bayanlara iş, ek iş, ek gelir, evde iş imkanı. Evlere iş veren firmalar, ev hanımlarına ek iş imkanı. Network marketing, piaff networking, sermayesiz ek işler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir