Anasayfa » Genel » Bayan Girişimcilere Özel Kredi ve Hibeler

Bayan Girişimcilere Özel Kredi ve Hibeler

calisan bayan dusunuyorTürkiye’de kayıtlı kadın girişimci sayısı sadece 93 bin. Bu sayının azlığı başta STK’lar ve üniversiteler olmak üzere, kamu ve özel sektör kuruluşlarını kadın girişimcilere destek için harekete geçirdi. Bankalar da kadın girişimcilere özel düşük faizli kredi sağlayıp, danışmanlık hizmeti veriyor.

Kadın Girişimciye Hibe ve Destek

TÜRKİYE’DE faaliyet gösteren işletme sayısı yaklaşık 1.5 milyon. Buna karşın TOBB’un (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) son verilerine göre kadın girişimcilerin sayısı sadece ve sadece 93 bin… Yani Türkiye çapında işletme sahipliğinde kadınların payı yüzde 6.5 seviyesinde. Bu sayı işletme sayısının 1.3 milyon olduğu 2011 yılında 80 bin civarındaydı. Yani kadın girişimcilerin payı yüzde 6’lardaydı. Yıllar itibariyle hızlanmış gibi görünse de Türkiye’nin bu konuda hala gidecek çok ama çok uzun bir yolu var…

Özellikle Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD’ye göre bu konuda çok gerilerdeyiz. Çünkü sözünü ettiğimiz bu ülkelerde kadın girişimcilerin payı ortalama yüzde 20’ler düzeyinde.

Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) verilerine göre Türkiye’de en fazla kadın girişimci İstanbul’da, en az ise Bayburt’ta. Bölgesel olarak bakıldığında ise Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinin kendi hesabına çalışan veya işveren olan kadın sayısı açısından daha önde olduğuna vurgu yapan KAGİDER Başkanı Dr. Gülden Türktan, illere göre dağılım hakkında ise şunları söylüyor:

“Türkiye’de en fazla kadın esnaf ve sanatkar 31 bin 683 kişiyle İstanbul’da bulunuyor. İstanbul’u, 24 bin 783 kişiyle İzmir, 10 bin 586 kişiyle Bursa, 10 bin 438 kişiyle Antalya, 10 bin 283 kişiyle Ankara, 7 bin 871 kişiyle Balıkesir, 7 bin 245 kişiyle Adana, 6 bin 645 kişiyle Mersin, 6 bin 592 kişiyle Samsun ve 6 bin 350 kişiyle Muğla izliyor.

Türkiye’de en az kadın esnafın bulunduğu il 63 kişiyle Bayburt olarak kayıtlara geçmiş durumda. Bayburt’u 91 kişiyle Siirt, 123 kişiyle Hakkari, 155 kişiyle Ardahan, 157 kişiyle Batman, 181 kişiyle Şımak, 184 kişiyle •. Tunceli, 194 kişiyle İğdır, 208 kişiyle Muş ve 215 kişiyle Erzincan izliyor.”

POZİTİF AYRIMCILIK

Kadın girişimcilerin gelişmiş ülkelerin oldukça gerisinde kalması başta bankacılık kesimi olmak üzere, ekonomi yönetiminden iş dünyasına, sivil toplum kuruluşlarından üniversitelere her kesimi harekete geçirmiş görünüyor. Özellikle 2000’li yılların ikinci yarısından itibaren bu kesimlerde kadının ekonomik hayata kazanımı ve girişimciliğini desteklemeye yönelik çok sayıda proje hayata geçirildi. Bu projelerde özellikle sermaye ve bilgi yetersizliği bulunan buna karşın aile ekonomisine bir şekilde katkıda bulunmak isteyen kadın girişimciler ön sırayı aldı.

Örneğin, bugün Garanti, Yapı Kredi, Akbank ve Halk Bankası kadınlara özel faiz oranlı krediler vermeye başladılar. Ayrıca tüm bankacılık hizmetleri ve ürünlerinin yanı sıra danışmanlık hizmeti sundukları paketler de çıkardılar. Kadın girişimciye pozitif ayrımcılık yaptıklarını kabul eden Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Kara-dere, “Örneğin kadın girişimcilere kullandırdığımız kredilerin faizlerini diğer benzer özelliklerdeki kredilerin altında tutuyoruz” diyerek bankanın bu konudaki politikasını özetliyor.

Bankalar yalnız yurtiçi kaynakların değil uluslararası kuruluşlardan sağlanan uzun vadeli düşük faizli kredilerin de kadın girişimcilere ulaşması için köprü görevi üstlenmiş durumda. Bu kapsamda örneğin Yapı Kredi Bankası, Avrupa İmar Bankası, Akbank ise uluslararası sivil toplum kuruluşu olan En-deavor’ın düşük faizli uzun vadeli kredilerinin kadın girişimcilere ulaşmasına aracılık yapıyor.

AB 2014′Ü BEKLİYOR

Avrupa Birliği (AB) Başkanlığımın içinde bulunduğumuz dönem kadınlara özel kredi ve hibe kredi programları bulunmuyor. Ancak AB yetkilileri, 2014 yılı içinde kadınlara özel bir program çıkartmak için hazırlık yaptıklarını söylüyor.

Bunun dışında kadın girişimcilere özel mesleki eğitimler, finansal eğitimler, krediler, hibe krediler, danışmanlık hizmetleri sunan çok sayıda sivil toplum kuruluşu (STK) ve vakıf var. Örneğin, “Kadın Girişimciler Kurulu” oluşturan TOBB, Ka-dın-Erkek Eşitliği Çalışma Grubu kuran TÜSlAD’ın (Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği) yanı sıra, Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), Türkiye İsrafı önleme Vakfı ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı bu konuda örgütlenen STK’lardan sadece birkaçı. Ayrıca her yıl olduğu gibi bu yıl da KOSGEB (Küçük ve Orta ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) ile TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) da kadına pozitif ayrımcılık yapan kredi ve hibe destekleriyle öne çıkıyorlar.

İşte size en büyük sorunu finansman bulmak olan kadın girişimcilere özel ürün ve hizmetleri olan banka, sivil toplum kuruluşu, devlet kurumu ve özel kuruluşlar…

GARANTİ’DEN 543 MİLYON TL

Kadın girişimcileri radarına alan ve bunu ısrarla vurgulayan bankalardan birisi Garanti… Bankanın kadını hedefleyen çok sayıda ürün ve hizmeti var. Tüm bu ürünleri “Kadın Girişimci Destek Paketi” kapsamında sunan banka, çok sayıda farklı kredi seçenekleri ve sosyal sorumluluk projeleriyle öne çıkıyor. Bu krediler sayesinde, işini büyütmek isteyen kadın girişimcilerin finansal kaynaklara daha kolay ulaşmasını sağladıklarını vurgulayan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “Paketten, belirli bir yatırım projesine sahip ya da mevcut firmasını genişletmek isteyen tüm kadın girişimciler yararlanabiliyor. Örneğin, kadın girişimcileri hedeflediğimiz Altın Teminatlı Kredi sayesinde, kadınlarımıza altın birikimlerini hem teminat olarak gösterme hem de banka hesabında değerlendirme fırsatı sunuyoruz. Kadın girişimcilerimize ayrıca, teminat sıkıntısı çeken KOBİ’lerimiz için tasarladığımız ‘işimi Kuruyorum Destek Paketi’nden de faydalanma imkanı sunuyoruz. Bu sayede özel kredi ve danışmanlık hizmeti sağlıyoruz” diyor.

Banka bu paket sayesinde kadın girişimcilerin en çok faydalanabilecekleri seçenekleri bir araya getiriyor. Kredi başvuru kriterlerinin mümkün olduğunca geniş ve müşteri ihtiyacına göre şekillenip adeta kişiselleştirilebildiğini söyleyen Karadere, kadın girişimcilere sunulan diğer hizmetleri ise şöyle özetliyor:

“Bu paketteki özel faiz oranları içeren ihtiyaç ve yatırım kredileri sayesinde, kadın girişimcilere, tahsilat ve ödemelerini kolayca yapabilme olanağı yaratıyoruz. Kadın Girişimci Destek Kredisi’yle, her türlü yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçları için 60 aya varan vadelerle taksitli kredi sağlıyoruz. Hazır Hesap ile çek ve faturalarını ödeyebiliyorlar. Pakette çek karnesi ve POS ürünümüz de var. Bu paket kapsamında kadın girişimci müşterilerimiz ortalama 30 bin TL kredi kullanıyorlar.”

Kadın girişimcilere odaklanan banka bu kapsamda 2007’den bu yana “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması”nı düzenliyor. Söz konusu bu yarışmanın yanı sıra, 2008’den bu yana yine KAGİDER’le birlikte “Kadın Girişimci Buluşmaları”™ gerçekleştiriyor. Bu toplantılar sayesinde bugüne kadar, 24 ilde 4 bin 500 kadın girişimci eğitim aldı. Banka bunun dışında Eylül 2012’de, Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin işbirliğiyle, kadın girişimciler için ücretsiz “Kadın Girişimci Yönetici Okulu” projesini başlattı. Proje kapsamında katılımcı kadın girişimcilere yaklaşık bir ay süren mesleki donanımı güçlendirecek, pratik bilgilerin aktarıldığı yoğun bir eğitim verildi. Banka ayrıca geçen yıl, KAGİDER’le birlikte Uluslararası Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi’nin üçüncüsünü gerçekleştirdi.

Garanti Bankası bugüne kadar Kadın Girişimci Destek Paketi kapsamında toplam 543 milyon TL tutarında 18 bin 700 adet kredi kullandırdı. Karadere’nin verdiği bilgiye göre, söz konusu bu rakamın içinde yalnızca, hakim ortak oldukları işletmeleri için talep ettikleri krediler bulunuyor.

AVRUPA’DAN KREDİ VAR

Yapı Kredi, mart ayında Avrupa İmar Bankası (EBRD) ile imzaladığı, 20 milyon euro tutarındaki kredi anlaşması kapsamında kadın girişimcilere uygun maliyetli finansman desteği sağlamaya başladı. Anlaşma kapsamında, ortaklık yapısında veya yönetiminde kadın girişimcilerin bulunduğu tüm firmaların söz konusu kaynaktan yararlanabildiğim söyleyen Yapı Kredi Kurum sal ve Ticari Bankacılık Yönetimi’nden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Feza Tan bankanın kadın girişimcilere yönelik sunduğu diğer hizmetleri ise şöyle özetliyor: “Sektör farkı olmadan tüm kadın girişimciler bu kredimizden faydalanabiliyor. Ayrıca bu kapsamda Türkiye’nin farklı noktalarında kadınlarla toplantılar düzenleyerek, EBRD danışmanlarıyla birlikte Türkiye’deki kadın girişimcilerin krediye erişim imkânlarım ele aldık. Büyüme dönemindeki finansal ihtiyaçlarını desteklemek için ne gibi hizmetler sunduğumuzu değerlendirdik. Kadın girişimcilerin gözünden mevcut hizmetler üzerine geri bildirim aldık.”

Banka ayrıca kadın girişimcilere Yapı Kredi’nin girişimcilere özel diğer kredi ürünlerini de kullandırıyor. Yeni girişim yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği sistemin franchising olduğunu söyleyen Tan, “Start-up (kuruluş aşamasındaki) girişimcilere franchising hizmeti sunuyoruz. Ayrıca imalat sektörüne özel altı aya kadar ödemesiz 60 ay vadeli donanım kredisinin de aralarında yer aldığı finansman imkanı sağlıyoruz. Bunun dışında avantajlı bankacılık işlemleri, sektöre ^ özel sigortalar, dış ticaret hizmetlerimiz de var” diyor.

Tan’ın verdiği bilgiye göre, Yapı Kredi kadın girişimcilere daha uygun maliyetli ve daha uzun vadeli finansman imkanları sağlıyor.

HALKBANK’TAN BİR İLK

Halkbank, Kredi Garanti Fonu (KGF) ile imzaladığı protokol sayesinde ilk işini kuran kadın girişimcilere “Kadın Girişimcilere İlk Adım Kredisi” kullandırmaya başladı. İlk Adım Kredisi, ilk defa iş kurmak isteyen ya da bir yılı aşmamak üzere ticari faaliyette bulunan tüm kadın girişimcilere kullandırılıyor. Halkbank Esnaf ve KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Taner Aksel, konuyla ilgili olarak, “Ödemesiz dönem avantajı ile verilen krediyi kadın girişimcilerimiz kendi nakit akışlarına göre ister 60 ay vadeye kadar aylık eşit taksitli isterse de altı ay ila bir yıl arasında dönemsel taksitli olarak alabiliyor” diyor.

Halkbank bu konuda öncülük eden bir banka. 1994 yılında Türkiye’de ilk kez bir kadın girişimci Halkbank kanalıyla banka kredisine ulaşabildi. Aksel, 2013 yılında yine bir ilke imza atmak için ilk işini kuracak kadın girişimcilere çok özel imkan ve kolaylıklar sağlayan yeni bir kredi oluşturduklarını vurguluyor. Bu kredi ile yıl-sonunda bin kadın girişimciye ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Aksel, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Yeni kredimizi mevcut kredimize ek özellikler katarak geliştirdik. İşbirliği içinde olduğumuz Kredi Garanti Fonu (KGF), kadın girişimcilere avantaj ve öncelik sağladı. Bu sayede krediden yararlanmak isteyen girişimcilere ve girişimci adaylarına, mali evrak ve maddi teminat şartı aramadan, kolay başvuru yapılabilen, düşük faiz ve yüksek KGF kefalet oranına sahip kredilerle destek oluyoruz. Krediye kurmak istediği işle ilgili hiçbir tecrübesi ya da eğitimi olmayan ev kadınlarından üniversiteden yeni mezun olmuş kadınlara kadar geniş bir yelpazedeki girişimci adayları ve ticari faaliyeti devam eden kadın girişimciler başvurabiliyor.”

Halkbank, bu yıl kadın girişimciler özel ücretsiz eğitim programları da düzenlemeye başladı. Danışmanlık niteliğindeki bu programa dijital ortamdan da katılmak mümkün. Banka 6 Mayıs 2013’te İstanbul Kartal’da “Yeni Nesil Kadın Girişimciler İçin Sosyal Medya Kullanımı ve Elektronik Jş Fırsatları” ile “Paramı ve Ekonomiyi Yönetiyorum” başlıklı eğitimler düzenledi. Programlara 100 kadın girişimci katıldı.

Ayrıca bu sene hizmete giren www.halkbankkobi.com.tr sayfasında da kadın girişimcilere özel yer ayrıldı.

Taner Aksel’in verdiği bilgiye göre, Halkbank’a haziran sonu itibariyle 569 kadın girişimci kredi başvurusunda bulundu. Bunlardan şartları sağlayabilen 128 kadın kredi kullanabildi. Bu dönemde kadın girişimcilere kullandırılan kredilerin toplamı ise 5 milyon 22 bin 569 TL oldu.

AKBANK ENDEAVOR’A ARACI

Akbank tüm girişimci gruplarına olduğu gibi kadın girişimcilere de Girişimi Destek Paketi kapsamında ürün ve hizmet sunuyor. Bu pakette girişimcilerin kısa vadeli nakit ihtiyaçlarını anında karşılamak için Artı Para Kredisi, çek karnesi ve “Axess Business Giri-şimci”yi sunduklarını söyleyen Akbank Ticari ve KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kaan Gür, “Axess Business Girişimci ile müşterilerimiz pek çok ihtiyaçlarını özel avantajlarla finanse edebiliyor. ‘Girişimci Destek Paketi’ ile müşterilerimiz üç ay boyunca Akbank şubelerinden 10’ar adet havale, EFT işlemlerini ve çek tahsilatlarını, Akbank İnternet Şube-si’nden de havale ve EFT işlemlerini sınırsız şekilde ücret-siz gerçekleştirebili-yor” diyor. Banka ayrıca girişimciler için finansman desteği eğitim programı ve yarışmalar düzenliyor.

15 ülkede ofisi bulunan sivil toplum kuruluşu Endeavor ile işbirliği de gerçekleştiren banka bu kapsamda, Endeavor girişimcileri için uygun teminat koşulları, uzun vade, düşük faiz gibi avantajlar içeren bir kredi havuzu açtı. Yine Endeavor ile “Melek Yatırımcı” modeli hakkında KOBl’leri bilgilendiren banka, girişimci şirketlere özel “iyi Yatırım” ve “iyi Girişim” zirveleri de düzenliyor.

Girişimci üniversite öğrencilerini de unutmadıklarını söyleyen Gür, “Global Üniversiteli Girişimci Yarışması” ve Sabancı Üniversitesi ile birlikte hayata geçirdikleri “Akbank Girişimci Geliştirme Programı” gibi programlar düzenledikleri bilgisini de veriyor.

TOBB’dan kadınlara ücretsiz fuar imkanı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği [TOBB], kadın girişimciliğini desteklemek ve örgütlü hale getirmek için kendi bünyesinde 29 Ekim 2007’de Kadın Girişimciler Kurulu oluşturdu. Şu anda tüm il ve ilçelerdeki oda ve borsalarda kadın girişimci kurulları . bulunuyor. Amaçlarının, kadın

girişimci potansiyelinin sayı olarak da nitelik olarak da geliştirilmesi olduğunu söyleyen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yaklaşık altı yıl önce başlatılan girişimci kadınlara özel çalışmaları hakkında şunları söylüyor: ‘TOBB olarak, kadın girişimcilerin taleplerinin karşılanması için, krediye erişemeyen, teminat noktasında sorun yaşayan kadın girişimcilerimize Kredi Garanti Fonu’ndan öncelik ve ayrıcalık tanıyoruz. Yine tüm Türkiye’deki fuar düzenleme yetkisi TOBB’da olduğu için, tüm fuarlarda kadın girişimcilerimize ücretsiz stant sunuyoruz. Girişim sermayesinde ortağa ihtiyacı olan, proje önerisi olan kadın girişimcilerimize de öncelik veriyoruz. Kadın girişimcilerin genç kızlarımıza rol model olması için her platformda ön plana çıkarıyoruz. Ülkemizin refah seviyesini yükseltmek istiyorsak girişimciliği destekleyip, girişimci sayısını artırmamız gerekiyor. Bu noktada kadınlar istihdama daha fazla katılmalı, tüketici olmaktan çıkarak üretici konumuna geçmeli. Hedefimiz, kadın girişimcilerin sayısını, erkek girişimcilerin sayısıyla eşit hale getirmek olmalı. TOBB da Kadın Girişimciler Kurulu’nun hayata geçirilmesi, kadınlarda oda ve borsa organ seçimleri konusunda farkındalık oluşturdu, ilgiyi artırdı.

2009 yılında bin 500 olan kadın girişimciler kurulu üye sayısı ise bugün 6 bin 500′e ulaşmıştır.”

Şirket kurana KOSGEB’den artı destek

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulması amacıyla “Girişimcilik Destek Programı” uyguluyor. Bu kapsamda kurum ücretsiz olarak “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri” veriyor. Yine bu kapsamda yeni kurulan işletmelere “Yeni Girişimci Desteği” adı altında finansal destek de sağlanıyor. 2013 yılı için açıklanan KOSGEB’in “Yeni Girişimci Desteği” paketinde kadın ve özürlü girişimcilere artı finansal destek veriliyor. Bu destek paketi kapsamında KOSGEB yeni kurulmakta olan işletmeye “İşletme Kuruluş Desteği” için maksimum 3 bin TL, “Makine, Teçhizat, Ofis Donanımı ve Yazılım Desteği” için maksimum 15 bin TL, “işletme Giderleri Desteği” içinse maksimum 12 bin TL sağlıyor. Söz konusu destekler geri ödemesiz, başka deyişle hibe şeklinde oluyor. Bu kapsamda kadın ve özürlü girişimcilerin hibeden yararlanma imkanları daha yüksek oranlarda tutuluyor. Örneğin, işletme Kuruluş Desteği için bin TL’lik başvuruda bulunan bir girişimci şayet birinci ve ikinci bölgede faaliyet gösteriyorsa bunun yüzde 60′ını yani 600 TL’yi hibe olarak alabiliyor. Aynı işletmenin hakim ortağı eğer kadın veya özürlü girişimci ise bu oran yüzde 70′e çıkıyor. Başka deyişle 700 TL hibe almaya hak kazanıyor. Geri ödemesiz işletme kuruluş desteği başvurusunda bulunan şirket şayet 3., 4., 5. veya 6. Bölgede faaliyet gösteriyorsa hibe oranı yine yüzde 70’e çıkıyor. Bu girişimcinin kadın veya özürlü olması durumundaysa bu oran yüzde 80′e ulaşıyor. Benzer indirimler “İşletme Giderleri Desteği” ve “Sabit Yatırım Desteği” için de aynı oranlarda uygulanıyor.

Kadına ve çiftçiye hibe…

Kadın girişimciler, TKDK’nın (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) Kırsal Kalkınma Programı kapsamındaki tüm hibe programlarına başvurabiliyor. Üstelik kurum kadınların ve genç çiftçilerin sorumluluğunda başlatılacak bazı projelere de öncelik tanıyor. Örneğin, yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesi kapsamında, geleneksel el sanatları (nakış, cam eşya, sedef kakmacılığı, hasır dokuma, gümüş işleri, seramik üretimi, çinicilik, keçe yapımı, halı—kilim dokuma) destekleniyor. Çiftlik turizmi, pansiyon, otel, restoran, sportif aktivite, doğa gezisi, tarihi geziler ve benzeri alanlarda proje geliştirenlere de TKDK tarafından hibe veriliyor.

Tüm bunların dışında başka alanlarda da projeler geliştirip hibe almak mümkün. Örneğin, gezici arıcılık yapıyorsanız, kovanların gözetim ve bakımı için karavan alabilir ve bunun için hibe imkanlarından yararlanabilirsiniz. Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi programı kapmasında, mikro ve küçük ölçekli tarımsal işletmelere ve üretici örgütlerine, arıcılık yapanlara, bal üretenlere, tıbbi ve aromatik özelliği olan bitkileri eken, toplayan ya da bunları işleyip pazarlayanlara hibe veriliyor. TKDK, bu konularla ilgili geliştirilecek projeler için yapacağınız harcamaların yüzde 50′sini, bazı alanlarda ise yüzde 65′ini karşılıyor. Projelerin harcama tutarının ise 10 bin ile 400 bin euro arasında olma sınırı var.

Üniversitede öğrenciyken girişimci oldum

Kendi girişimcilik serüvenimin zihniyet değişimi açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Zira ilk girişimcilik deneyimim henüz 21 yaşında üniversite öğrencisiyken gerçekleşti ve girişimci bir kadın olarak erkek egemen iş dünyasında yer almanın zorluklarını yaşadım. Ancak »• W » girişimcilikte günümüzde en önemli kıstas iyi bir iş fikrine ve projeye sahip olmak. İş fikrinizi doğru anlattığınız takdirde sermaye ortağı, kredi vb. finansmanlara erişim kolaylaşıyor. Şu anki sürece bakarsanız melek yatırımcılar tüm dünyada iyi projeleri ve iş fikirlerini arıyorlar. TÜSİAD’ın yürüttüğü “Bu Gençlikte İş Var” projesi de genç girişimcilerin iş fikirlerinin değerlendirilmesi açısından önem taşıyor.

Gülden TÜRKTAN / KAGİDER Başkanı
En büyük engel kültürel…

KAGİDER Başkanı Dr. Gülden Türktan TÜİK verilerine göre istihdamdaki yaklaşık 7 milyon kadının çok küçük bir bölümünün kendi işini yaptığını hatırlatarak, ‘Türkiye’deki kadın girişimcilik oranı ancak yüzde 6 civarında

seyrediyor ki bu çok düşündürücü ve kaygılandıncı bir durum” tespitinde bulunuyor. KAGİDER’in halen aktif çalışan ve tüm sektörlerde faaliyet gösteren 285 kadın girişimci üyesi olduğunu söyleyen Türktan, Türkiye’de kadın girişimci sayısını artırmaya yönelik sürdürdükleri projeler hakkında şu bilgiyi veriyor:

“KAGİDER olarak 2010′da başlattığımız ‘Geleceğin Kadın Liderleri’ projemiz var. Bu programı genç kadınları iş hayatına hazırlamayı, onların yetkinliklerini ve profesyonel iletişim ağlarını artırmayı hedefleyerek kurguladık. 2010 yılında Dünya Bankası tarafından fonlanan projenin yürütücüsü olan KAGİDER, 2011 yılından itibaren ise proje kapsamında Sanofi Türkiye’nin kurumsal desteğini almaya başladı. Kadın girişimci eğitimlerimiz ve mentorluk desteğimiz ise devam eden diğer projelerimiz. Ayrıca son dönemde ‘Avrupa Kadın Girişimci Mentorleri Ağı’ projesi ile Türkiye’deki kadın girişimcileri ve mentorları Avrupa’daki büyük bir ağa entegre ediyoruz.

Özellikle teknoloji sektöründe, kadın çalışan ve girişimci açığı çok büyük. Bu boşluğu kapatmak amacıyla, Teknolojide Kadın Hareketi1 adında Vodafone desteğiyle yürüttüğümüz bir projemiz var.

Ayrıca Türkiye’nin girişimcilerine dokunmak üzere Garanti Bankası ile birlikte her yıl Türkiye’nin beş farklı ilinde ‘Kadın Girişimci Buluşmaları’ düzenliyoruz. Bugün kadar 25′e yakın ile gittik, kadın girişimcilerle buluştuk. Üniversiteli genç kadınlar için ‘Genç KAGİDER’ etkinlikleri düzenliyoruz. 2012 yılında Türkiye çapında 10 farklı üniversitede bu etkinlikleri gerçekleştirdik.

Ülkemizdeki kadın istihdamını artırmak için yaptığımız bir diğer çalışma da ‘FEM Projesi’. Tam adı ‘Fırsat Eşitliği Modeli’ olan FEM, 2011 Temmuz ayında Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick’in katılımıyla lanse edildi. Katılımcılara ilk sertifikalarını, 14 Eylül 2012 tarihinde teslim ettik. Sertifika töreninde FEM Projesi’nin kamu kurumlarında da uygulamasına yönelik karar alındığı açıklandı ve bakanlık ile KAGİDER arasında Türkiye’de Kamu Fırsat Eşitliği Modeli’ne (KAFEM) ilişkin protokol imzalandı. Kadın girişimciler üyemiz olabileceği gibi, bu saydığımız tüm etkinliklerimizi üyemiz olmadan www.kagider.org adresinden de takip edebiliyorlar.” KAGİDER Başkanına göre, Türkiye’de kadın girişimcinin önündeki en önemli engel kültürel… “Kadının yeri evidir, kadın ailenin bir parçasıdır, kadının asli sorumluğu ev işleri ve çocuk bakımıdır” gibi yerleşmiş ataerkil düşünce biçimlerinin kadının önündeki temel engeller olduğunu vurgulayan Türktan’a göre, finansal kaynaklara erişimdeki sorunlar, eğitime erişimdeki problemler, kamuda kadın temsilinin azlığı, iş ve ev uzlaştırma politikalarının olmayışı, çocuk bakımı gibi şeyler ise diğer engeller…

Özellikle kadın girişimcilerin krediye erişiminde sorunlar yaşadığına vurgu yapan Türktan bankacılık sektörünün kadınlara özel kredi modelleri oluşturması gerektiğini söylüyor. Türktan buna örnek olarak Garanti Bankası’nın “Altın Teminatlı Kredi” programını gösteriyor.

Başarı Öyküleri

Zahide DURMAZ / Adıyaman (34 yaşında)
Anneannesini dünyaya tanıttı

Zahide Durmaz kendisini büyüten anneannesi ölünce onun yöresel kıyafetlerinin taklitlerini bebeklere giydirerek profesyonel hayata ilk adımını attı. Yalnız kıyafetlerini değil anneannesinin adını da bu bebeklere sonra profesyonel üretime başlayan Durmaz iş hayatının öyküsünü şöyle özetliyor:

“Amacım bütün dünyaya anneannemi tanıtmaktı. Bu işe sıfır sermaye ile başladım. Mikrofinans’ın Adıyaman’da faaliyete geçmesiyle dükkânımı açtım. Besi bebekleri çok beğenildi. Önce il dışındaki, sonra da yurtdışındaki fuarlara katıldı. Bunların hepsi Mikrofinans’ın katkılarıyla oldu. Bebeklerimin yapımında şimdi 50 kadına iş veriyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “El Sanatları Sanatçısı” oldum. Türkiye’nin değişik üniversitelerinde hatta Amerika’da New York Üniversitesinde iş hayatım tez konusu olarak okutuldu. Bunların hepsini Mikrofinans programından almış olduğum kredilerle sağladım. Bulunduğum çarşıda tek bayan esnaf benim.

Hülya USTA / Trabzon (41 yaşında)
“Hedefim balıkçı dükkânı açmak”

Trabzon doğumlu Hülya Usta dört çocuklu bir ev kadını. “Eşim İle birlikte balık tutarak aile geçimine katkıda bulunuyorum” diyen Usta, mikro kredi ile tanışmasını ve hedeflerini şöyle özetliyor:

“Mikrokredi almadan önce de eşimle balığa çıkıyordum. Bu projeden sonra kendime daha çok güvenmeye başladım. Artık kayığımı tek başıma çalıştırarak ve ağ atarak Karadeniz’in hırçın dalgalarında rızkımı kazanıyorum. Mikrokredi uygulamasını televizyon programından öğrendim ve gerekli şartları yerine getirerek başvurumu yaptım. İlk kredimi 1 Aralık 2011 tarihinde 700 TL olarak aldım. Daha sonra 29 Haziran 2012 tarihinde 700 TL üzerinden ara çekim aldım. İleriye dönük en büyük hedefim tuttuğum balıkları satabileceğim bir iş yeri açmak. Bunun için 8 bin TL fona ihtiyacım var.”

Fatma ERMAN / Şanlıurfa (57 yaşında)
700 TL ile dükkan açtım

Fatma Erman, tek başına açtığı dükkanı sayesinde bugün iki çocuğunu okutup, aile bütçesine katkıda bulunuyor. Tüm bunları ilk aşamada aldığı 700 TL’lik mikrokredi sayesinde gerçekleştirdiğini söyleyen Erman ilginç hayat öyküsünü şöyle özetliyor: “Daha önce eşim ile beraber İzmir’de buzdolabı ve elektrik süpürgesi tamiratı yapıyorduk. İşimiz oldukça iyiydi. Ailevi durumlardan dolayı memleketimize geri dönmek zorunda kaldık. Fakat elimizde sermayemiz yoktu. Yeni geldiğimiz için kimseden para da isteyemedik. Bir gün komşularım aracılığıyla mikrokrediyi duydum. Eşime krediye başvuracağımı söyledim. Eşimden onayı alınca hemen Viranşehir Mikrofinans şubesine gittim. İlk etapta 700 TL aldım. Aldığım kredi ile dükkan açtım. Bu kredim bittikten sonra tekrar 700 TL aldım. Aldığım bu parayla işimde kullanacağım malzemeleri tedarik ettim. Daha sonra kredimi yükseltip bin TL aldım. Mikrokredi sayesinde aile bütçeme katkıda bulunuyor ve çocuklarımı okutuyorum.”

 

PaRa Dergisi

Hakkında Bayanlara İş | Ev Hanımlarına Uygun İş Fikirleri

22 yorum

 1. Merhaba,
  Finansal ihtiyaçlarınızı çözmek için acil bir krediye ihtiyacınız var, 5.000,00 TL’den 10.000.000,00 TL’ye kadar kredi teklif ediyoruz, güvenilir, verimli, hızlı ve dinamik,% 100 garantili, Avro (Euro, Pound ve Dolar) ) Eğer ilgileniyorsanız, tüm Krediler için geçerli faiz oranı (% 2).

  E-posta: (muratacarfinancialservice@gmail.com)

  Teşekkürler

 2. acil olarak krediye ihtiyacınız var, sunduğumuz% 2 oranındaki her türlü krediyi sunuyoruz

  1. ticari krediler
  2. gayrimenkul kredileri
  3. konut kredileri
  4. kişisel krediler
  5. öğrenci kredileri

  Bugün e-posta yoluyla daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin: omegacreditcompany@gmail.com

 3. Eğer bir kredi ihtiyacınız var mı? Sir Murat Acar kredi Şirketine başvurun Burada mali sorunlar için bir kredi ve finansal ömrünü artırmak isteyenler için bir fırsat ihtiyacımız var, finansal stres kredi kredileri, işletme kredilerinde insanlara yardım etmek çok makul bir faiz oranı kredi vermek tıbbi kredileri, ev kredileri, öğrenci kredileri, vb Biz kredinin her türlü kaynağı olabilir.

  mali yardım için bugün bize e-posta: muratacarfinancialservice@gmail.com

  Saygılarımla

 4. Biz herhangi bir nedenle, bireysel krediler, borç konsolidasyonu kredileri, girişim sermayesi, işletme kredileri, eğitim kredileri, ipotek veya kredi teklifi için biz düşük% 2 faizli krediler sunuyoruz vardır.

  Ama yöntemin kredi ihtiyaçlarını size gerekli fonları almak için gerçek bir şans verir, aynı zamanda gözün miktarını ve süresini belirlemek için izin verir!

  e-mail yoluyla bize ulaşın: Ben omegacreditcompany@gmail.com

 5. Eğer faturalarınızı kapatmak için acil nakit kredi gerekiyor ve eğer öyleyse, bugün bize e-posta gönderin, sizin borçlarını ödemek yapın: betty.nero2@gmail.com

 6. Eğer İş veya Kişisel Kredi ihtiyacınız var mı?
  Biz yıllık% 3 faiz oranıyla herhangi bir birey ve şirketlere 100,000,000 TL’ye TL1000 gelen kredi vermek. Daha fazla bilgi için, E-posta adresi: secure.funds3@gmail.com

 7. Seiders Gary Lee

  Bu yerde Good Day Herkes,, ben sadece € 78,000.00 Tanrı korkusu kişidir kredinin miktarına Avukat Khumalo yardım bana yaptığı yardım için ona teşekkür etmek yardım ve uzakta onun e-posta tüm acı ve üzüntü atın geldi adresi bir kredi ihtiyacınız varsa onunla temasa khumalobarrister@gmail.com olduğunu.

 8. ESKİ AKTİF ÇÖZÜMLERİ

  Is / Kisisel finans Teklif … Simdi Basvurun isinizi baslatmak için finansman ihtiyaciniz var mi? Firmanizin, sirket veya endüstri mali yardim ihtiyaci var mi? Eger isinizi genisletmek için finansman ihtiyaciniz var mi? Bir sermaye ihtiyaciniz var mi? E-posta adresinden bizimle irtibata: legacyassetgrougp@hotmail.com

 9. Dubril Loan Firm

  Dubril Kredi Firma olmayan teminat, güvenli ve bireylere teminatsız krediler, özel ve kamu kuruluş sunmaktadır.
  Bizim faiz oranı% 2 makul bir oranda ve bizim kredi süreç / tedarik hiç alabilirsiniz en iyisidir.
  Biz kredinin ve makul bir nedenden dolayı herhangi bir miktar sunuyoruz.
  aracılığıyla kredi için bugün bize ulaşın,
  E-posta: dubrilloanfirm@gmail.com
  Skype: dubrilloanfirm

 10. Eğer herhangi bir amaçla işinizi veya desteklemek için acil kredi ihtiyacınız var mı? Biz sertifikalı ve meşru ve uluslararası lisanslı kredi borç veren Biz% 2 uygun bir faiz oranı iş firmaları, şirketler ve bireyler için krediler sunuyoruz, bir kısa veya uzun vadeli kredi olabilir ya da kötü kredi var olsa bile, biz işlemek zorundadır sizin kredi en kısa sürede başvurunuzu aldıktan. Biz bağımsız bir finans kurumu vardır. Müşterilerimizin binlerce kredilerin çeşitli sağlanmasında yılda mükemmel bir üne kadar inşa etmişlerdir. Biz tüm vatandaşlar ve sivil için kolay x-mas krediler bireysel kredi, ticari / iş kredisi, araç kredisi, leasing / ekipman finansmanı, borç konsolidasyonu kredi, ev kredisi sunan vatandaşlar ve sivil vatandaşlara herhangi bir miktarın garantili kredi hizmetleri sunun ya iyi ya da kötü kredi geçmişi olan vatandaşlar. Eğer varsa firmamız e-posta (loanlender@outlook.com) bilgilerinizle bize e-posta gönderebilirsiniz gerekir.

 11. Merhaba
   Eğer acil bir Kredi ihtiyacı var mı? Evet şimdi hızlı ve uygun fiyatlı bir kredi için bugün bize ulaşın. Biz 100000000 maksimum bu Aralık 1000 kredi sunmak ve bizim faiz oranı, finansal yardıma muhtaç birey ve şirketlere sadece% 3 olduğunu. Yani lütfen secure.funds3@gmail.com şimdi bize

 12. Eğer size stres olmadan zamanında ihtiyacınız olan tam miktarı verecektir güvenilir bir sağlayıcıdan bir kredi ihtiyacım var mı? evet, o zaman doğru yönde. Ben EHIS MACAULEY, ünlü işadamı ve aynı zamanda özel bir borç veren duyuyorum. Orada önemli bir iş kişi ile beni bağlayabilirsiniz eğer ülkenizde benim iş bir şube kurmak istiyorum. Ben 2% faiz oranı kredi vermek.
  ~ 5 saat maksimum içinde kredi alın.
  ~ Hiç Milliyet bariyer.
  ~ Onay Garantili.
  Sen sadece bir posta uzakta kredi alma vardır. İlgilenen kişiler ehism94@gmail.com aracılığıyla artık bana mail gerekir

 13. BONIFACE LOAN COMPANY

  Bu genellikle, bugün iyi para kredi hizmeti alır
  güvenilir, güvenli, süzülmüş
  Uluslararası Kredi Ajansı tarafından da test edilmiş ve Güvenilir ve. Biz kredi vermek
  Eğer bir kredi ihtiyacı gerçekten eğer herhangi bir amaçla,,, sadece bize bildirin
  miktarı kredi olarak ihtiyaç ve sizin yanınızdaki
  sorunlar rağmen bireylerin sorunu kredileri Üzeri olacak onların
  finansal koşulların., ve düşük kredi puanı.
  Eğer bir kredi ihtiyacı var mı?
  Faturalarınızı ödemek istiyor musunuz?
  Eğer maddi açıdan istikrarlı olmasını istiyor musunuz?
  Yapmanız gereken tek şey nasıl hakkında daha fazla bilgi için bizimle irtibata için
  başladı ve istediğiniz kredi almak.
  Bu teklif geri zamanında ödemek mümkün olacak herkese açıktır.
  Not yani geri ödeme süresi tartışılabilir olduğunu ve faiz oranı
  % 2.
  Not: Biz individuals- aşağıdaki krediler sunuyoruz
  Ticari krediler (Güvenli ve Teminatsız)
  Küçük İşletme Yönetimi krediler (SBA), (Güvenli ve Teminatsız)
  Bireysel krediler (Güvenli ve Teminatsız)
  Konut kredileri (Güvenli ve Teminatsız)
  % 2 faiz ile (Güvenli ve Teminatsız) ve daha birçok Mortgage kredileri
  oranı; Bir Minimum için başvuruda
  $ 500.00 $ 50.000.000,00 bir Maximum. İlgilenen adayların lütfen gerekir
  e-posta yoluyla bize ulaşın: [bonifaceloancompany@gmail.com].
  Sen şekilde talep tam kredi miktarı bizi bilgilendirmek için bekleniyor
  Bize Kredi Şartlar ve Koşullar size etkinleştirin. Eğer varsa
  Bizim firmadan kredi almak ilgilenen.
  Aşağıda verilen kısa başvuru formunu doldurun ve biz Lütfen
  Eğer içinde herhangi bir finansal ihtiyaçlarına size yardım etmek söz
  KREDİ BAŞVURU FORMU {ONLİNE FORMU}
  ÖN EK {MR., MRS. MS., DR., Vb.}
  1) ADINIZ ……………….
  2) ÜLKE …………….
  3) SİZİN MESLEK ………….
  4) SİZİN MEDENİ DURUMU ………
  5) TELEFON NUMARASI …………….
  6) AYLIK GELİR ………… ..
  7) ADRES …………………
  KREDİ ………… OF 8) AMACI.
  9) KREDİ TALEBİ …………….
  10) TELEFON ………………
  11) KREDİ ŞARTLAR VE SÜRE … Firmamız posta iletişim kutusu
  via- [bonifaceloancompany@gmail.com]

 14. Merhaba, ben Bayan Laura Rodriguez, kredi veren özel bir kredi borç veren. Eğer acilen borç ödemek veya işinizi geliştirmek için bir kredi ihtiyacı bir kredi ihtiyacım var mı? Sen bankalar ve diğer mali kuruluşlar tarafından reddedilmiştir? Bir konsolidasyon kredi veya ipotek ihtiyacınız var mı? Daha fazla arıyor tüm mali sorunları geçmişte bir şey yapmak için buradayız çünkü. Biz kötü bir kredi var ya da para ihtiyacı% 2 oranında iş yatırım, faturaları ödemek için maddi desteğe ihtiyacı olan bireylere, fon ödünç. Ben güvenilir yardım ve alıcıyı sağlamak ve kredi sunmak için istekli olacağını sizi bilgilendirmek için bu orta kullanmak istiyorum. Lauraloancompany@gmail.com: Yani e-posta ile bize bugün başvurun

 15. Credit Solution Company

  Bu mycharity güven: Eğer herhangi bir nedenle bir kredi ihtiyacınız var mı minimum% 3 Faiz Oranında uygun bir kredi Teklif ile şimdi bizimle irtibata? 1.000 $ ve $ 10,000,000,00 maksimum ve ilgilenen varsa e-posta yoluyla bize ulaşın gerekir: creditsolutioncompany@gmail.com

 16. Merhabalar ben koyde oturuyorum ev hanımıyım küçük baş hayvancilikla ugrasiyorum ve mantar yetistirmek istiyorum bunun icin nereye basvurabilirim yardimci olur musunuz lutfen cok ihtiyacim var saygilarimls

 17. herkese merhaba.Ben Mustafa.İş adamıyım. Kendime yakışır , temiz, güvenilir bir bayan arıyorum.Amacım evlenmek değil ama gönül eğlendirmekte değil. Evliyim fakat bazı durumlardan ötürü bayan arkadaşa ihtiyacım var.Her türlü desteği verebilirim.Bana temizbayanariyorum@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 18. Merhaba.
  Eğer stres ve hızlı onayı olmadan kişisel veya işletme kredisi ihtiyacınız var mı? Eğer öyleyse biz şimdi asal faiz oranı kredi sunuyoruz olarak, lütfen bize ulaşın. Bizim kredi güvenli ve daha fazla bilgi ve uygulamalar için güvenli olduğunu, bu e-postaya cevap lütfen. (citibanka@yahoo.com) gerekli ismi ve miktarı.

 19. slm yrni is yeri acmak istiyorum kredi lazim tesekkurler.

 20. bende bu bahsedilen şeyleri yaptım. Ama hiç bir sonuç alamadım. Bankalar gazeteye çıkıyor kadınlara tanınan hakları ve kredileri anlatıyor ama bankaya gidince hiç bir şey yapan yok ben avrupa kredi ve garanti fonuna mesaj attım ama geri dönüşüm olmadı. aradın almanca bilmediğim için anlaşma olmadı halk bankasına gittim dosya masrafı,bilmem ne masrafı derken 500 TL para istediler fakat işim onaylanmasa paraya banka el koyuyor.yapı krediye gittim böyle bir şey yok dedi ama gazeteye çıkmayı biliyorlar. garantiye gittim ilk önce ilgilendiler ‘bize avrupa kredi garanti fonundan form doldurup getirin dediler’ daha sonra işin içinden çıkamayıp başlarından def ettiler üstüne üslük 1071 kadın girişimcilik katılım belgem var fakat bunda işi açıp daha sonra başvuru yapıp parayı alacakmışız ZATEN BENİM PARAM OLSA BEN İŞMİ KURARIM. yani işini kendi paranla kurmadan 30.000 hayal

 21. gırısımcılık kredı hakkında bılgı almak ıstıyorum donersenız sevınırım.

 22. merhabalar ,

  maalesf bu bahsettiğiniz kredilerin hiçbirinden yararnamıyorum.. daha doğrusu banka müdürlerinin haberleri yok galiba bu bahsettiğiniz konulardan.. ben mimarım ve bir ofis açmak istiyorum.. bu yüzden neredeyse bütün bankalara gittim …fakat bütün kapıları yüzüme kapattılaar .. bu konuda görüşebilecim birileri var mı acaba ?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Spam Yorum Denetimi :